Rok szkolny 2019/20 oraz 2020/21 pod hasłem ZDROWIE UKRYTE W KOLORACH

Warzywa i owoce można podzielić ze względu na kolorystykę. Czerwone wpływają na serce. Zielone - na układ oddechowy. Białe chronią przed infekcjami, a fioletowe wpływają na pracę wątroby. Żółte chronią wzrok.

ZDROWIE UKRYTE W KOLORACH - pod takim hasłem rozpoczynamy pracę w roku szkolnym 2019-2020 oraz 2020-2021 w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie.

Kolorami oznaczyliśmy najważniejsze wydarzenia w naszej szkole.

Czerwony

Czerwone będą nam się kojarzyły z sercem – i bardzo słusznie. – Tutaj możemy wyodrębnić pomidory, paprykę, truskawki, rzodkiewkę, buraki, czereśnie i wiśnie, które są bogate w likopen, działający antynowotworowo i obniżający poziom cholesterolu.

Produkty te zawierają także barwniki – antocyjany, które wpływają bardzo dobrze na układ krążenia. Już samo otaczanie się czerwonymi produktami wpływa korzystnie na stan naszego zdrowia. – Ten trick jest wykorzystywany w reklamie. W niemal każdej reklamie produktów spożywczych jest coś czerwonego, co zwraca uwagę, ociepla wizerunek.

Aby zwrócić waszą uwage na wszystkie ważne wydarzenia( akcje, konkursy, zawody sportowe) w naszej szkole, oznaczyliśmy je na kolor CZERWONY.

Żółty

Żółta papryka, cytryny, melony są bogate w beta-karoten, który przede wszystkim wpływa pozytywnie na nasz narząd wzroku, a także chroni przed problemami ze strony układu krążenia. – Wpływa również pozytywnie na stan naszych kości.

ŻÓŁTYM kolorem zacznaczyliśmy wszystkie ciekawe lekcje, teatrzyki, przedstawienia itp

Zielony

Sałata, szpinak, zielona papryka, brukselka, kiwi – te produkty zawierają chlorofil, który pozytywnie wpływa na pracę wątroby. – Są bogate w kwas foliowy, który jest korzystny dla kobiet w ciąży bądź planujących dziecko.

Na ZIELONO oznaczyliśmy wyjazdy, wycieczki i wyjścia.

Fioletowy

Potrawy w kolorze fioletowym, czyli takie jak aronie, winogrona, śliwki, bakłażany, zawierają antocyjany. – Czyli te antyoksydanty, które wpływają pozytywnie na stan układu krążenia – tłumaczy dietetyk. – Chronią też przed infekcjami.

Na FIOLETOWO oznaczylismy wszystkie komunikaty, ogłoszenia.

Biały

Do grupy warzyw i owoców białych możemy zaliczyć czosnek, cebulę, kalafior oraz cykorię. Zawierają one flawonoidy, które mają działanie antybakteryjne i chronią organizm przed infekcjami.

W takim razie zaczynamy-teraz najważniejszym komunikatem jest:

ale oprócz tego w naszej szkole działy się naprawde fajne rzeczy!

• LISTY DLA ZIEMI- wnaszej szkole już od kilku lat uczniowie piszą listy dla Ziemi.

• SAŁATKA OWOCOWA-lekcja w klasie 1
  • Paczuszka dla Maluszka-Ogólnopolska Akcja świąteczna
  • Uczymy się bezpieczeństwa - Ogólnopolski Program o Bezpieczeństwie dla uczniów klas 1
  • "W zdrowym ciele-zdrowy duch"- pierwszaki promują zdrowie.