Historia Drużyny

Nasza drużyna powstała w październiku 1988 r. Początkowo nie mieliśmy jeszcze żadnej nazwy, spotykaliśmy się cykliczne na cotygodniowych zbiórkach, wyjeżdżaliśmy na biwaki i rajdy, a przede wszystkim poszukiwaliśmy „drogowskazu” dla naszych działań. Obecnie pełna nazwa naszej drużyny brzmi: „33 Alternatywna Drużyna Starszoharcerska WAPNIAKI im. Szkoły Przetrwania i Przygody Survival Jacka Pałkiewicza”. Decyzja o wyborze imienia nie była przypadkowa, gdyż utożsamiała ona nas z tym, co chcieliśmy robić i czego poszukiwaliśmy. Ponad dwadzieścia lat temu (1989 r.) dwójka zastępowych: Jarosław Kustusz i Hubert Derengowski natknęła się w pewnym polskim czasopiśmie na informacje o włoskiej szkole Jacka Pałkiewicza i wyprawie na wyspę Borneo. Podzielili się z nami tą informacją i jednogłośnie postanowiliśmy przyjąć za patrona p. Jacka, z czego do dzisiaj jesteśmy dumni. Wycinek z tamtej gazety mamy wklejony do kroniki drużyny. Z tego co wiemy, jesteśmy jedyną drużyną w Polsce, a może i na świecie, która ma takie imię. W początkowych latach naszej działalności z wiadomych przyczyn informację o wyczynach Jacka Pałkiewicza były nieliczne i ograniczone. Jednak co ważniejsze wiadomości docierały do nas, a w szczególności ta o odkryciu przez Pana Jacka źródeł Amazonki, która była dla nas dumą i inspiracją do dalszego działania. Dziś w dobie Internetu każdy członek drużyny może się wszystkiego o Naszym Bohaterze dowiedzieć. Na swój sposób próbowaliśmy poznawać tajniki survivalu, zgłębiać naszą wiedzę na ten temat i oczywiście podróżować. Nie były to może dalekie i egzotyczne wyprawy, ale przez te dwadzieścia lat byliśmy na kilkudziesięciu wyprawach, obozach i zimowiskach w Polsce i za granicą. Staraliśmy się zawsze poznawać piękno przyrody, podążać nieprzetartymi szlakami i odkrywać nieznane. Jedną z najciekawszych naszych wypraw, był wspólny obóz kilku członków naszej drużyny wraz ze skautami niemieckimi na Korsyce w 1992 roku. Utkwił nam on w pamięci, gdyż żyliśmy tam w dzikich warunkach i poruszaliśmy się szlakami rzadko uczęszczanymi przez turystów. Będąc na wielu zlotach harcerskich i skautowych zawsze braliśmy udział w zajęciach survivalowych, gdyż są one często tam prezentowane. Imię naszej drużyny zawsze wzbudzało zainteresowanie . W naszej codziennej pracy z harcerzami zdobywamy tak oczywiste umiejętności jak rozpalanie ognisk w trudnych warunkach, orientowanie się w terenie, tropienie zwierząt, budowa szałasów, ratownictwa medycznego itp. Dla nas survival to również sztuka radzenia sobie w realiach małej wiejskiej szkoły. Fundusze na wszelkie wyjazdy pozyskujemy tylko i wyłącznie z akcji zarobkowych: takich jak praca w supermarketach, obsługa parkingu itp., ponieważ środowisko z którego pochodzą nasi harcerze jest ubogie. Z zarobionych w ten sposób przez harcerzy pieniędzy zakupiliśmy również sporo sprzętu turystycznego i wspinaczkowego. Nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat działamy przy Szkole Podstawowej a obecnie Zespole Szkół w Leśnicach koło Lęborka (woj. Pomorskie). Przez te lata przez szeregi naszej drużyny przewinęło się ponad dwustu harcerzy i harcerek. W budynku szkoły mamy od dziewiętnastu lat harcówkę, urządzoną i wystrojoną przez nas, w której znajdują się pamiątki z wszystkich naszych wypraw, włącznie z wizytą w Głogowie. Drużynowym od samego początku do dnia dzisiejszego jestem ja – dh. Dariusz Groszewski. Od 25 lat jestem nauczycielem matematyki, informatyki i techniki w szkole w Leśnicach. Obecnie nasza drużyna liczy około 35 członków: 20 druhów i 15 druhen w wieku od 11 do 17 lat. Zbiórki odbywają się w każdy piątek o godzinie 16:33.

Tacy byliśmy kiedyś.

Grafika: Historia Drużyny