JĘZYK KASZUBSKI

W środę 1 października gościliśmy w naszej szkole niezwykłego gościa – prawdziwą kozę z kaszubskiego gospodarstwa. Koza przyjechała razem z swoimi opiekunami, gospodarzem i gospodynią. Uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego uczestniczyli w niezwykłej lekcji. Mogli obejrzeć sprzęt jakiego używało się w dawnych czasach do wyrobu masła, twarogu i przechowywania mleka. Dowiedzieli się do czego służą „strzyki” i jak wydoić kozę. Każdy własnoręcznie spróbował tej trudnej czynności, nawet Pani dyrektor nie miała z tym kłopotu i udoiła całą szklankę mleka. Uczniowie własnoręcznie wyrabiali masło i twaróg. Każdy mógł pogłaskać kozę Magdę i sprawdzić się w roli prawdziwego gospodarza. Na koniec odbyła się degustacja masła, twarogu i koziego mleka. Wszystkim bardzo smakowało, nauczycielom też, szczególnie kawa z kozim mlekiem. Pożegnaliśmy kozę Magdę i gospodarzy piosenką „Nasza kòza”. Panie od języka kaszubskiego obiecały, że już niedługo będziemy uczestniczyć w lekcji „z owcą w roli głównej”.

Warto uczęszczać na kaszubski.

Renata Guzek

Grafika #0: JĘZYK KASZUBSKI