Wycieczka do Gdańska klas I-III POZNAJ POLSKĘ 2023

Utworzono: 19-06-2023

W ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki POZNAJ POLSKĘ 2023 uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Leśnicach uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Gdańska. Celem przedsięwzięcia było wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznania Polski, jej zabytków kultury i historii. Wycieczka w 80% została sfinansowana przez MEiN, a w 20% przez rodziców.

Pierwszym przystankiem była Katedra Oliwska, w której mogliśmy posłuchać pięknego koncertu organowego.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer po historycznym centrum Gdańska.  Spacerowaliśmy, podziwialiśmy zabytki i słuchaliśmy z zaciekawieniem pana przewodnika. Dzieci zobaczyły  Bramę Zieloną,  urokliwe, odrestaurowane kamieniczki, gotycki Ratusz Głównego Miasta, do którego weszliśmy i podziwialiśmy jego wnętrza. Bardzo urokliwym i ciekawym miejscem Gdańska jest Długi Targ, który wraz z ul. Długą w XIII wieku pełnił rolę traktu kupieckiego. To właśnie tutaj podziwialiśmy symbol Gdańska –  Fontannę Neptuna oraz Dwór Artusa. W bliskim sąsiedztwie widzieliśmy Złotą Kamienicę oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytowego okna wyglądała do przechodniów “Panienka z okienka”, czyli ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę młoda gdańszczanka.

W tym urokliwym miejscu był  czas na zakup pamiątek z Gdańska oraz pyszne lody.

Na koniec wycieczki udaliśmy się na wspólny posiłek i późnym popołudniem dzieci pełne wrażeń wróciły do domu.

posiłek
Katedra Oliwska