Uroczystości patriotyczno-religijne w Krępie Kaszubskiej

Utworzono: 29-09-2022

W dniu 25.09.2022r.  na cmentarzu ofiar „Marszu Śmierci” w 1945 r. w Krępie Kaszubskiej (gm. Nowa Wieś Lęborska) odbyła się obchodzona co roku uroczystość patriotyczno – religijna ku czci pomordowanych więźniów Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Poprzedziło ją złożenie kwiatów przy obelisku pamięci w Gęsi (gmina Wicko). Uroczystości upamiętniające tych, którzy zginęli zamęczeni w nieludzkich warunkach lądowej ewakuacji obozu zagłady w Sztutowie odbywają się co roku w ostatnią niedzielę września.

W uroczystościach z ramienia naszej szkoły brali udział pani dyrektor Mariola Motyl, pani Marta Prosińska-Żydyk, pan Piotr Paszkowiak oraz poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Piotr Janneck, Kryspin Kozłowski, Amelia Formela, Maja Dołębska (wszyscy z klasy VIII), Dominika Elandt i Michalina Domańska (z klasy VII).  

W styczniu 1945 r. z obozu KL Stutthof pędzono w męczeńskim marszu prawie 11.000 więźniów. Uformowani w 9 kolumn w ciągu 10 dni mieli przebyć od 120 do 170 km do ośmiu obozów ewakuacyjnych w okolicach Lęborka i Wejherowa, w miejscowościach: Krępa Kaszubska, Gęś, Tawęcino, Gniewino, Toliszczek, Rybno, Nawcz i Łówcz. Warunki ostrej śnieżnej zimy z temperaturą spadającą do -20 st. C przetrwało 7.000.

Po wojnie na całej trasie „Marszu Śmierci” przeprowadzono prace ekshumacyjne w celu przeniesienia rozsianych po całym Pomorzu ciał do zbiorowych mogił. Jedna z takich mogił znajduje się w Krępie Kaszubskiej, gdzie zgromadzono prochy prawie 900 osób. Według szacunków badaczy historii, w Gęsi straciło życie prawie 500 więźniów. Ich upamiętnia obelisk wzniesiony w 2001 roku w formie prostokątnej ściany obłożonej metalowymi płytami stylizowanymi na karty obozowej kartoteki.

Poczet sztandarowy
W trakcie mszy świętej
W trakcie uroczystości
Złożenie kwiatów przez panią dyrektor Mariolę Motyl i pracowników szkoły