Spektakle profilaktyczne - Teatr Kurtyna

Utworzono: 30-11-2016

Dnia 30 listopada 2016r., na zaproszenie dyrektora i wychowawców Szkoły Podstawowej oraz pedagoga szkolnego, przyjechali aktorzy Teatru Kurtyna z Krakowa. Uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakle profilaktyczne.

„Kajtek szuka przyjaciela”- bajka profilaktyczna dla uczniów klas I -III, która oprócz tradycyjnych wartości scenicznych (zabawna, dynamiczna akcja, kostiumy, oprawa muzyczna, piosenki, wciągnięcie młodego widza w interakcję) odnosi się do elementarnych podstaw profilaktyki przemocy i agresji: uzależnień behawioralnych związanych z grami komputerowymi (ostrzeżenie przed iluzoryczną wizją świata kształtowaną przez media cyfrowe, powrót do ogólnie przyjętych kanonów dobra i zła, autorytety i postawy godne naśladowania) budowanie pozycji w grupie rówieśniczej bez elementów przemocy i agresji, edukacja emocjonalna (rozumienie uczuć innych ludzi-empatia, akceptacja i kontrola nad emocjami, właściwe postępowanie w sytuacjach trudnych.

„O jeden krok za daleko”, spektakl profilaktyczny dla uczniów klas IV -VI, w konwencji teatralnej umiejscowiony w wymiarze tragikomedii, jest kompleksowym zapisem procesu narastania patologii w środowisku szkolnym, u których źródeł leżą problemy związane z uzależnieniami od wirtualnego świata gier komputerowych, braku zrozumienia i upośledzenia w wyrażaniu emocji. Rozładowywania napięcia poprzez zachowania ryzykowne, stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej, zanik empatii, czy też nadmiaru deficytów w poczuciu własnej wartości, zaburzeń i błędów w kształtowaniu pozycji w środowisku rówieśniczym. Młody widz ma możliwość właściwej weryfikacji i oceny przyczyn oraz czynników związanych z patologią współżycia i kształtowania postawy społecznej. Ważnym elementem, zawartym w spektaklu, jest problem postrzegania norm prawnych, które nie krępują człowieka w dokonywaniu wyborów a jedynie ukierunkowują go do bezpiecznych zachowań i uczą dystansu do zachowań ryzykownych.

Grafika #0: Spektakle profilaktyczne - Teatr Kurtyna
Grafika #1: Spektakle profilaktyczne - Teatr Kurtyna