Podsumowanie I półrocza roku szkolnego 2014/2015

Utworzono: 17-02-2015

Pierwsze półrocze roku szkolnego 2014/2015 w Zespole Szkół w Leśnicach obfitowało w wiele ważnych wydarzeń.

Najważniejszym z nich było 90-lecie Lasów Państwowych – patrona naszej placówki, które obchodziliśmy 10 października. W organizację uroczystości włączyli się wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice.

Uczestniczyliśmy także(jak co roku)w uroczystości patriotyczno-religijnej ku czci pomordowanych więźniów Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Szkołę reprezentowała pani dyrektor Mariola Motyl, opiekun Samorządu Uczniowskiego Sylwia Janicka i pani Aleksandra Bieluch.

Już szósty rok z rzędu, w ostatni piątek września nasi uczniowie uczestniczyli w nietypowych zajęciach Nocy Odkrywców w Zespole Szkół w Nowej Wsi Lęborskiej.

A jeśli o nietypowych zajęciach mowa to niemało ich w naszej placówce. Począwszy od „Wizyt na Olimpie”, podczas lekcji języka polskiego w szkole podstawowej i przemiany w greckich bogów(zajęcia przygotowała S. Janicką), po bardzo ciekawe zajęcia języka kaszubskiego. Zajęcia pt. „Mleczna Droga”(1.X- przygotowane przez panie M.Maszotę,R.Guzek i A.Treder) – niezwykły program edukacyjny, podczas którego uczniowie poznali proces produkcyjny masła i twarogu. Zapoznali się z działaniem starodawnych urządzeń oraz mogli samodzielnie wydoić kozę, która była główna bohaterka spotkania. Te jakże ciekawe zajęcia prowadzili gospodarze z Zagrody Powroty.

Tego samego dnia obchodziliśmy, w bardzo radosnym nastroju Święto Pieczonego Ziemniaka.

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami przystąpili do różnego rodzaju projektów w ramach akcji „Fundusz Akumulator Społeczny”. Cztery projekty naszych uczniów zyskały aprobatę komisji i zostają wdrożone do realizacji. Uczniowie wspierani są przez opiekunów panią Grażynę Hinc-Kotyło, Hannę Konefał i pana Dariusza Groszewskiego.

14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie przy pomocy pani Sylwii Janickiej przygotowali uroczysty apel oraz przedstawienie kabaretowe pt. „Dzień w szkole”.

Czasami odwiedzają nas policjanci…..ale bez obaw, nasza placówka nie jest na bakier z prawem. Pani Magdalena Zielke z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku, w ramach akcji „Pozwól nam do siebie dojechać” uświadamiała naszych uczniów w sprawach bezpieczeństwa.

Lekcje w naszej szkole to nie tylko „nudne” siedzenie w ławkach: lekcje w terenie, przemierzanie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Dąb Świetopełk”, wraz z Panią B.Dominiecką, M. Prokop, A.Treder i M.Maszotą, lekcje historii kl. IV zgodnie z tematem „Poznajemy nasza mała ojczyznę” pod przewodnictwem J. Greszty ,wizyty w kinie („Miasto 44” – Klasy gimnazjalne) oraz w Nowym Teatrze w Słupsku(Klasy gimnazjalne obejrzały spektakl „Dziady”; klasy szkoły podstawowej „podróże Guliwera”.

A czasami teatr przyjeżdża do nas…. Dnia 3 listopada w Zespole Szkół w Leśnicach uczniowie obejrzeli dwa spektakle wystawione przez Teatr Profilaktyczny Kurtyna. Uczniowie gimnazjum obejrzeli „Układ zamknięty”, młodsi „Zdążyć przed dzwonkiem”. My też mamy w szkole aktorów- „Kolorowe Motylki” – zespół działający w ramach zajęć języka kaszubskiego wystąpił podczas „Dnia Seniora” w Mostach, a reaktywowany kabaret „Leśni Skauci”(J. Greszta) obchodził w tym roku swoje 30-lecie.

Dbając o rozwój duchowy naszych uczniów nie zapominamy o obchodach Dnia Wszystkich Świętych oraz Dni Papieskich. Czuwa nad tym pani A.Treder. Tegoroczny XVI już Dzień Papieski odbył się pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie” Dbamy o ducha – dbamy o umysł i dbamy o ciało. Uczniowie ZS. Leśnice pod czujnym okiem p. D. Nawrockiego biegają ,skaczą i grają…ostatnim sukcesem jest zdobycie mistrzostwa przez B. Czubatego z klasy VI i J. Dziedzika z klasy V w tenisie stołowym.

Na terenie naszej placówki działa Wolontariat. Jego opiekunem jest pedagog szkolny pani H.Konefał. 22 października wolontariusze wraz z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Głuszec” zrealizowali projekt pt. Ożywić pola-leśnicki trznadel odwiedza Szkołę Podstawową nr 8 w Lęborku”. Wolontariusze brali także udział w „Targach Młodzieżowej Aktywności” .

W szkole działa również Drużyna Harcerska- 33 ADSH „Wapniaki” ( od ponad 20 lat funkcję drużynowego pełni p.D. Groszewski )

Bardzo ważną rolę w szkole pełni Samorząd Uczniowski. Rokrocznie działamy wg. planu „Klasa gospodarzem szkoły” . Uczymy w ten sposób uczniów samorządności i współpracy. S.U. organizuje akcje charytatywne na terenie szkoły ( „Świąteczny Mikołaj”,” I ty zostań Świętym Mikołajem”( szkolny odpowiednik „Szlachetnej Paczki”, „Góra Grosza” itp.), apele, konkursy, dyskoteki a także pomoc koleżeńską. Prowadzi także gazetkę szkolną „Uczniak” i szuka wciąż nowych wyzwań. ( opiekunem SU od 10 lat jest pani Sylwia Janicka)

Doprawdy nie sposób opisać wszystkiego dokładnie w krótkim artykule….wiele rzeczy ominięto lub opisano powierzchownie. Wszystkie informacje o naszej placówce są dostępne na stronie szkoły w odrębnych artykułach.

Grafika #0: Podsumowanie I półrocza roku szkolnego 2014/2015