NOC ODKRYWCÓW -NOC NAUKOWCÓW

Utworzono: 02-10-2014

Już szósty rok z rzędu w ostatni piątek września wraz z uczniami innych szkół naszego powiatu mieliśmy szansę uczestniczyć w nietypowych zajęciach Nocy Odkrywców w Zespole Szkół w Nowej Wsi Lęborskiej. Od godz. 17 do 22.30 dziesięciu uczniów klasy drugiej gimnazjum brało udział w różnorodnych, ciekawych zajęciach i eksperymentach. „Noc Naukowców – Noc Odkrywców" organizowana jest w ramach europejskiego „Dnia Naukowca" i ma na celu zainteresowanie i zachęcanie młodzieży do działań naukowych, poszerzania wiedzy.

Na zajęciach językowo – logicznych celem było zdobycie przez drużyny kartoników z literami, które w ostatnim zadaniu posłużyły do ułożenia słów punktowanych zgodnie z zasadami gry w scrabble.

W czasie zajęć w pracowni języka angielskiego zespoły uczniów grały w gry językowe, m.in. Twister językowy, przy którym należało wykazać się nie tylko znajomością języka, ale również gibkością i sprawnością fizyczną.

Na zajęciach biologiczno-chemiczno-fizycznych gimnazjaliści określali pH roztworów substancji używanych w życiu codziennym za pomocą wywaru z czarnych jagód oraz konstruowały rakietę z zapałek oraz obserwowali komórki cebuli, papryki pod mikroskopem. Nauki ścisłe to także matematyka- uczniowie zagrali w gry planszowe o tematyce matematycznej, które sami przygotowywali. Mogli poćwiczyć zastosowanie w praktyce wzorów matematycznych, a przy okazji poznać bliżej kolegów z innych szkół, jako, że tradycyjnie już zespoły wyłoniono metodą losowania, tak, aby w każdej drużynie znaleźli się uczniowie z różnych placówek.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z „malowania światłem", które polegały na wykonaniu zdjęć w całkowitej ciemności przy użyciu źródła światła, jakim były latarki. Każdy uczestnik zajęć wykonywał w powietrzu rysunek używając latarki i swojej wyobraźni. Powstały bardzo ciekawe fotografie.

W trakcie zajęć uczniowie zapoznawali się z kulturą i językiem kaszubskim, a także śpiewali piosenki w tym języku, piosenki tradycyjne, ale w bardzo nowoczesnych aranżacjach.

W czasie Nocy Odkrywców pracował nie tylko umysł, ale również ciało - nauczyciele wychowania fizycznego stworzyli uczniom okazję do rywalizacji sportowej na torze przeszkód, czy w wyścigach na mini bicyklu i hulajnodze.

Słodki poczęstunek umilił przerwę w zajęciach. Duży wkład w realizację tego przedsięwzięcia mieli również rodzice gimnazjalistów, którzy zmagając się z korkami w mieście dowieźli swoje pociechy na miejsce i odebrali po zakończeniu zajęć.

Z miłą chęcią za rok spotkamy się ponownie.

Magdalena Prokop

Grafika #0: NOC ODKRYWCÓW -NOC NAUKOWCÓW