OBCHODY DNIA ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

Utworzono: 22-04-2021

22 kwietnia  obchodzimy Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.

Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku.

Co możesz zmienić już teraz?

W ramach obchodów tego święta proponujemy w tym roku:

Akcję „Wiosenne porządki

Istnieje wiele sposobów samodzielnego sprzątania np. z Rodziną, z Przyjaciółmi. Porządkowanie w domu : sprawdź, jakie odpady powstają, usuń przedmioty jednorazowego użytku i inne przedmioty, które często wyrzucasz. Segreguj je!  Zbierz zespół, który zrobi porządki np. na podwórku, w lesie – pozbieraj śmieci, posegreguj je i wrzuć do odpowiednich pojemników.

Liczy się każdy kawałek śmieci usunięty ze środowiska.

Akcję - "Listy dla Ziemi" (kliknij w zdjęcie)

Wejdź na stronę http://listydlaziemi.pl/e-list i napisz list dla Ziemi. W galerii pojawiły się już listy uczniów klasy 5 i 7. Zobacz galerię listów (kliknij w zdjęcie)

Webinar dla uczniów klas IV-VIII  https://lekcjezklimatem.pl/

Uczniowie podczas lekcji geografii oraz godzin wychowawczych zostaną zapoznani z materiałem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W programie między innymi wykłady:

• „System klimatyczny Ziemi, co to cykl węglowy oraz jak działa efekt cieplarniany?” – wykład dr Aleksandry Kardaś (UW)
  • „Co mogę zrobić dla klimatu?” – wykład dr Magdaleny Budziszewskiej (UW)

Oraz warsztaty praktyczne:

• Warsztat kulinarny z Jagną Niedzielską – zwracający uwagę na problem marnowania żywności;
  • Warsztat „ubraniowy” z Katarzyną Wolszczak – podkreślający kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.

Inne działania

• Moda ekologiczna - konkurs między klasami
  • Konkurs na plakat ekologiczny
  • Zasadź drzewko (może być krzew). Możesz to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy – nawet na balkonie.
  • Spędź aktywnie „majówkę” – nie siedź w domu, pokaż jak aktywnie spędzasz czas wolny, zaproponuj działania prozdrowotne.

Koordynator akcji  Sylwia Janicka

MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA KLAS I-III    „Przyjaciele klimatu” https://www.gov.pl/web/klimat/materialy-edukacyjne

Plakat - Dzień Ziemi