Europejski Tydzień Młodzieży

Utworzono: 13-05-2015

5 maja 2015r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku odbyło się Ogólnopolskie Forum Młodzieży „Jestem aktywny zawodowo i społecznie” organizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu Erasmus + i współorganizowane przez Stowarzyszenie Morena w Gdańsku .Forum zostało zorganizowane w duchu dialogu usystematyzowanego i umożliwiło ludziom dyskusję z przedstawicielami władz krajowych, świata nauki, pracodawcami oraz osobami zainteresowanymi polityką młodzieżową. W tym wydarzeniu wzięli udział Wolontariusze z naszej szkoły. W czasie trwania Forum uczestniczyliśmy w :

• Targach projektów w ramach edukacji szkolnej, zawodowej i poza formalnej zrealizowanych w latach 2012-2014 w Polsce
  • Targach informacji Eurodesk
  • Targach dialogu usystematyzowanego.

Głównym punktem obchodów była Debata , która była okazją do prezentacji poglądów na temat polityki młodzieżowej na szczeblu krajowym, a także do aktywnego promowania uczestnictwa młodzieży w życiu zawodowym i społecznym. Celem debaty było omówienie możliwości i ograniczeń młodych ludzi w realizacji ich planów zawodowych oraz aktywności społecznej. W spotkaniu wzięli udział eksperci rynku pracy, działacze społeczni, przedsiębiorcy i politycy mający wpływ na sytuację młodzieży na rynku pracy i na rozwój polityki młodzieżowej. Rezultatem debaty były rekomendacje. W przyszłości pomogą one wyznaczyć kierunki rozwoju polityki młodzieżowej oraz zainspirować młodych ludzi do tego, aby podejmowali działania, które ułatwią im odnalezienie się na rynku pracy.

Gośćmi debaty byli:

• Katarzyna Hall-posłanka na Sejm RP, minister Edukacji Narodowej
  • Tomasz Bratek- Dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus + Młodzież
  • Grażyna Borkowska- „Gazeta Wyborcza”, kierownik projektu „Projekt Praca”
  • Sylwiusz Retowski- profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, dziekan wydziału SWPS w Sopocie
  • Małgorzata Tokarz- kierownik projektu ”Akademia dla Młodych” firmy TESCO
  • Piotr Wysocki-Agencja Bridge, przedsiębiorca, pracodawca.

Nasi Wolontariusze dowiedzieli się, że nie można bać się zmian, należy szukać w sobie pasji, uczyć się dla samych siebie korzystając z dobrych pedagogów i dobrych wzorów, szukać swojego talentu i wierzyć w swoje możliwości, wymagać od siebie więcej, gdy nawet inni od nich nie wymagali oraz nie bać się podejmować wyzwań.

Pedagog szkolny Hanna Konefał

Grafika #0: Europejski Tydzień Młodzieży