Bezpieczne Ferie

Utworzono: 11-02-2022

Rozpoczynają się ferie zimowe, czyli okres wyjazdów i beztroskiej zabawy na śniegu i lodzie. T także podróże po górach. By ferie przebiegały szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - o tym właśnie była lekcja BEZPIECZNE FERIE z cyklu zajęć programu DZIECI UCZĄ RODZICÓW. 

Podczas piątej lekcji w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" dzieci poznały najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku.

1. Dziesięć zasad bezpieczeństwa w górach
1. Wybierz odpowiedni cel
Po pierwsze, na cel wycieczki wspólnie z rodzicami wybierz takie miejsce i teren, które jest odpowiednie dla Twojego wieku, a także doświadczenia rodziców.
2. Planuj trasę szczegółowo
Po drugie, zaplanuj trasę wycieczki szczegółowo. To świetna zabawa, która przeniesie Cię myślami w góry jeszcze przed wyprawą! Plan trasy powinien uwzględniać takie kwestie jak czas przejścia i lokalizację takich obiektów jak np. schroniska.
3. Sprawdź prognozę pogody w górach
Pogoda w górach determinuje wiele. Decyduje o tym czy w ogóle wyjdziemy w góry, czy zrealizujemy trasę, o której godzinie ruszymy na szlak, by zejść z niego zanim rozpęta się burza lub śnieżyca. Pamiętaj, by korzystać z dedykowanych prognoz w góry, a nie tych dla miast. Pogoda w górach jest bardzo dynamiczna.
4. Odpowiednio się ubierz
Odpowiednio dobierz ubiór i obuwie. Stosuj ubiór “na cebulkę” - zimą w górach jest bardzo zimno, a pogoda potrafi się bardzo szybko zmienić. Pamiętaj o czapce, szaliku, rękawiczkach, ciepłej kurtce i odpowiednim obuwiu.
5. Zostaw informację
Wyruszając w góry zawsze należy zostawić komuś informację o planowanej trasie i godzinie powrotu. To bardzo ważne!
6. Naładuj telefon i zapisz numery ratunkowe
Przewiduj. Pomyśl o awaryjnych sytuacjach. Przed wycieczką naładuj telefon. Jeśli nie masz silnej baterii, zabierz powerbank i oszczędzaj w górach energię. W telefonie zapisz sobie numer do GOPR/TOPR – 985 lub 601 100 300.
7. Trzymaj się szlaku
Dobrą zasadą jest trzymanie się zaplanowanej trasy. Jeśli z jakiś względów zmieniasz drogę, daj znać bliskim choćby, że obierasz inny szlak. Od czasu do czasu możesz powiadomić kogoś, gdzie się znajdujesz. Możesz wysłać SMS lub skorzystać z portali społecznościowych.
8. Wychodź wcześnie
W góry ruszaj z samego rana. Będziesz mieć więcej czasu, by się nimi nacieszyć. Rankiem pogoda – szczególnie latem – jest stabilniejsza. Poranne wyjścia to także więcej czasu na wędrówkę zanim zapadnie zmierzch. Jeśli tylko możesz, poruszaj się w górach za dnia. To dobre dla Twojego bezpieczeństwa.
9. Korzystaj ze sprzętu
Decydując się na dłuższą wycieczkę warto zabrać ze sobą np. kijki trekkingowe, które ułatwiają przemieszczanie się. Dorosłe osoby decydujące się na trudniejszą trasę powinny pamiętać o zabraniu specjalistycznego sprzętu do wspinaczki górskiej.
10. Nie wędruj sam!
Nawet krótkie spacery po górach dla osób dorosłych bywają niebezpieczne. Dlatego nigdy nie oddalaj się od rodziców lub opiekunów wycieczki, zawsze ich słuchaj i stosuj się do ich poleceń, a wycieczka będzie bezpieczna

2. Bezpieczna zabawa na śniegu
Zabawa śnieżkami? Wiem jak bawić się bezpiecznie!
1.„Śnieżki? Super sprawa. Pamiętaj jednak, żeby kulki lepić tylko ze śniegu. Kawałki lodu i kamienie są zabronione. Nie celuj też w twarz swojego przeciwnika”
2. Na sankach jeżdżę w bezpiecznym miejscu - z dala od jezdni i samochodów! „Uwielbiasz zjeżdżać na sankach? To super! Pamiętaj jednak, żeby na trasę zjazdów wybierać miejsca położone z dala od jezdni i samochodów”
3. Jeżdżę na nartach tylko w odpowiedniej odzieży ochronnej i pod bacznym okiem instruktorów! „Gdy wybierasz się na stok, koniecznie załóż kask ochronny. W nim Twoja głowa jest bezpieczna. Wybieraj też trasy narciarskie, dostosowane do Twoich umiejętności”
4. Jeżdżę na łyżwach tylko na specjalnie przygotowanych lodowiskach! „Jazdę na łyżwach trenuj tylko na lodowiskach. Nie wchodź nigdy na zamarznięte rzeki czy jeziora. To
bardzo niebezpieczne”


www.crl.org.pl

 

Bezpieczne ferie