Akcja Żonkile- 79 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Miłość motywem przewodnim akcji Żonkile

Utworzono: 18-04-2022
żonkil grafika

19 kwietnia przypada 79 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia od wielu lat Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje akcję społeczno-edukacyjną – „Żonkile”, mającą na celu uczczenie pamięci ofiar tamtych wydarzeń.

W latach wcześniejszych uczniowie w całej Polsce wykonywali papierowe żonkile i przypinali kolegom, koleżankom w szkole lub na ulicy. W tym roku obchody przyjmują inną formę.  Muzeum Polin proponuje różnego rodzaju aktywność, zajęcia online,  wirtualne zwiedzanie muzeum, samodzielne wykonanie żonkila  i przypięcie go do bluzki 19 kwietnia… SZABLON ŻONKILA ZNAJDUJE SIĘ W PLIKACH

Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

Zachęcamy do wirtualnego zwiedzania :  https://polin.pl/pl/wystawy-0

Wszystkie informacje na temat Akcji Żonkile znaleźć można tutaj: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2022-program-obchodow

 

        Opowiadanie dla klas I-III ( link w PDF dołączono w plikach) 

                

 

Opowiadanie dla klas IV-VI ( plik PDF znajduje się w plikach)

 

 Klasy 7-8 

Opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele"

Karty pracy: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach-kultury 

Zachęcamy do udziału w dziesiątej, jubileuszowej, akcji. Tematem przewodnim akcji jest miłość. 19 kwietnia 2022 zachęcamy do przypięcia żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć. 

 

A teraz kilka słów o powstaniu…

                   

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się rankiem 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców – bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria.

Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój z wojskami niemieckimi. Najcięższe walki toczyły się w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Koordynator akcji : Sylwia Janicka