Akcja Żonkile- 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Utworzono: 19-04-2021
Plakat informacyjny o akcji grafika
Papierowe żonkile grafika

19 kwietnia przypada 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia od wielu lat Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje akcję – „Żonkile”, mającą na celu uczczenie pamięci ofiar tamtych wydarzeń.

Nasza szkoła przystąpiła do w/w akcji.

W latach wcześniejszych uczniowie w całej Polsce wykonywali papierowe żonkile i przypinali kolegom, koleżankom w szkole lub na ulicy. W tym roku ze względu na trwającą pandemię- obchody przyjmują inną formę.  Muzeum Polin proponuje różnego rodzaju aktywność, zajęcia online,  wirtualne zwiedzanie muzeum, samodzielne wykonanie żonkila  i przypięcie go do bluzki 19 kwietnia…

Zachęcamy do zwiedzania :  https://polin.pl/pl/wystawy-0

Wszystkie informacje na temat Akcji Żonkile znaleźć można tutaj:

https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-szkoly-biblioteki-instytucje- 

Program wydarzeń edukacyjnych 19 kwietnia:

  • 08:00 – premiera słuchowisk na podstawie opowiadań: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Joanny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej na kanale YouTube.

                                   

                                   

  • 09:30 – premiera filmu "Będę pisać" dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN. Dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkół podstawowych powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Film uzupełniają karty pracy, w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.

                                     

  • 11:00 – premiera filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

                                     

A teraz kilka słów o powstaniu…

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się rankiem 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców – bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria.

Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój z wojskami niemieckimi. Najcięższe walki toczyły się w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Więcej informacji o akcji na : 

https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-szkoly-biblioteki-instytucje

 Załączamy instrukcję złożenia szablonu, który znajduje się w pliku pod postem  :