Lapbook czyli "książka na kolanach"

Utworzono: 02-01-2023

Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Przeważnie teczka, większa kartka z możliwością składania, w której w formie rysunków, wykresów, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów przekazuje się wybrane treści. Ma tę przewagę nad klasycznym słowem pisanym, że wzbudza ciekawość i motywuje dziecko do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Lapbbok pozwala bowiem również na zbieranie informacji i nieskończone rozszerzanie jego zawartości. Co może zawierać ? Lapbook może zawierać właściwie wszystko: wykresy, terminy, opowiadania, zagadki, miarki, zdjęcia. Świetnie sprawdzają się w nim elementy ruchome, otwierane skrytki, obrotowe koła, składane elementy, miarki, itd. Oczywiście im więcej opcji zawiera dany lapbook tym ciekawiej, im więcej zmysłów angażuje i im więcej opcji obsługi daje, tym bardziej interesująco.

Do czego służy labook? Lapbook może pomagać w nauce. Służy także do zabawy dla kreatywnych dzieci. Często stanowi także niezastąpioną pomoc dydaktyczną przy lekturze lektur czy nauce nowych terminów.

W trakcie omawiania lektur uczniowie już od kilku lat tworzą własne lapbooki. Ta forma pracy z lekturą bardzo im się podoba.

Jak zrobić w domu lapbook? Pomysłów jest mnóstwo. Do wykonania teczki tematycznej można wykorzystać zwykły brystol, gotową teczkę, teczkę typu manila. Dodatkowo potrzebne są: kolorowy papier, klej, nożyczki, czasami sznurek, czy kolorowe tasiemki.

ksiązka
praca ucznia